Få nyeste sider med newsreader
|||||||||| Forsiden

                     Del
Siden er senest opdateret den: 26. februar 2009
Opdræt mm.
Brugernes Undulatsider
Bognyt
Brugerne skrev:
Søg på Undulatsiderne, Undulatsidorna eller hele internettet
Sidste nye
Undulatnyheder
Undulatweblogs
Modtages
Nordisk Undulatforum
Forum om Sygdomme

Håndopmadning af undulatunger i nødstilfælde

Af Erica Persson, Sverige
Egentlig ved jeg ikke rigtigt hvor jeg skal begynde for at alle kan forstå. Men jeg vil forsøge at få alt med som jeg selv har erfaret ved at håndopmade undulatunger.

Der findes flere årsager til at man behøver at begynde på håndopmadning af små unger. En kan være at moren er død, eller blot forlader sine unger. I vores tilfælde var det fordi jeg ikke kunne se på at moren plukkede fjerene af ungerne.


Ungerne

Jeg ved at der findes delte meninger om hvorfor moren plukker ungerne, hos os var det nok fordi forældrene var ved at være trætte efter alle de babyer, som var 6+2. For begge forældre er ellers gode personligheder, men så mange unger i første kuld var blevet for meget for dem.

At håndopmade er et krævende job. Der skal bruges masser af tid. Vi fik lagt hele vores liv om, for at disse små kan blive passet med mad.

En dag kunne se sådan ud: Man vækkes klokken 7:00 af et højlydt pipperi fra kassen hvor vi havde dem. Ud i køkkenet og blande første omgang vælling, (ikke almindelig vælling). Ind i mikroovnen, i med lillefingeren for at smage og mærke om den har den rette temperatur. Den må ikke være for varm eller for kold, for så vil ungerne ikke spise den.

Så er det tid at tage den første unge, som nu står ret op og skriger, ser efter sin ”mor”: Hvor bliver hun af med maden?

Vi mader de små med en lille mokkaske fordi de skal lære at slikke maden i sig. Samtidig får de lidt næbgymnastik når de bider lidt i skeen for at få maden i sig hurtigere.


Vælling

Når alle unger har fået deres mad så lægges de tilrette på deres lille tæppe i kassen. Jeg klør dem lidt bag øret så de sover. Efter to timer starter det hele forfra igen. Også om natten fra 24 til 6, to- tre gange, mens der må soves ind i mellem.

Nu undrer du dig sikkert over hvorfor man gør alt dette arbejde. Der findes kun en årsag, de er levende væsner som er født hjemme hos os, og derfor er de vore ansvar!

Ps. Dette er ikke noget man skal prøve fordi man vil tæmme en unge fra en tidlig alder. For det er meget arbejde og det duer ikke at opgive efter et døgn, man kan ikke længere lægge ungen tilbage i redekassen.

Benyttede kilder/forfatter(e):
Erica Persson, Sverige

Brugernes kommentarer eller tilføjelser til ovenstående:
Indsat af: Kirsten F. , den: 27. december 2008 kl: 21:29

Hvor er det godt at det er kommet med her på siderne - og flot oversat

Indsat af: Frederik H Berg , den: 9. marts 2009 kl: 20:49

Hej

Det er altså helt forkert at de skal fodres om natten. De skal have tom kro en gang om dagen, ellers for de sur kro.

MVH Frederik

Indsat af: Palle Frejvald , den: 13. marts 2009 kl: 21:33

Naturligvis skal de fodres om natten, sådan er livet for den som vil håndmade. Men det er rigtigt at kroen skal være tom i mellem hver fodring. Det er ikke nok den er tom en gang i døgnet.

Indsat af: Frederik , den: 24. marts 2009 kl: 22:09

Det er så diskosion om.
Folk må jo så danne sig en mening udfra hvad de ellers kan finde.

Indsat af: Simone , den: 22. april 2009 kl: 19:47

Hvor gamle er de Undulater på billedet og hvor køber man så unge undulater?.

Hilsen
Simone.

Indsat af: Palle Frejvald , den: 22. april 2009 kl: 20:23

Hej Simone

Normalt svares der ikke her, det fremgår af den blå bjælke herunder at det ikke er til spørgsmål. Men dit spørgsmål rejser en vigtig pointe.
Så unge undulater køber man ikke, undulater skal være 42 dage før man med rimelig sikkerhed kan fjerne dem fra deres forældre. Eksemplet herover er hvis forældrene af en eller anden grund ikke selv kan eller vil tage sig af ungerne.


Har du tilføjelser eller har du en mening om ovenstående så skriv den her
Stil IKKE spørgsmål her, brug forumsiderne
Skriv din mail i sidste felt og dit navn i første:

Skriv din kommentar her:

Siden er læst 5895 gange

Undulatsiderne ejes og drives af Palle Frejvald.
Gengivelse af tekst og billeder er kun tilladt efter skriftlig tilladelse!
Sophie Wahlund har översatt texterna till svenska.
© Copyright 1998 - 2010

Admin